מנוף סל מחיר

תוכן עניינים
מנופים הינם כלי הנדסי-מכני המשמש להרמה של ציוד כבד ליעדים גבוהים. הם הפכו לנפוצים מאוד בנוף הישראלי והעולמי, ומשתמשים בהם במגוון רחב מאוד של ענפי תעשייה – ספנות, בנייה ובפרט בנייה גבוהה, הובלות, עבודות בגובה ועד. אחד מן הסוגים הנפוצים של המנופים הינו מנוף מסוג מנוף סל. במאמר זה נסביר על מנוף הסל ועל השאלה כיצד לבצע תמחור של מנוף שכזה.  

מהו מנוף סל ואילו עבודות ניתן לבצע איתו?

כמעין הקדמה להמשך המאמר ולאור בלבול מסוים בין סוגי המנופים, חשוב קודם כל להבהיר מהו מנוף הסל. מנוף הסל, לפי ההגדרה בתקנות הבטיחות בעבודה (עגורנאים, מפעילי מכונות הרמה אחרות ואתתים), תשנ"ג-1992, הינו מנוף להעמסה עצמית – "עגורן זרוע הידראולי המותקן על גבי רכב מנועי והמיועד בעיקר להעמסת מטענים על הרכב ופריקתם או להרמת משטח עבודה לאדם". כלומר, בשונה מהמנופים שאנו רגילים לראות בעיקר כשנוסעים בכבישי ישראל ורואים אתרי בנייה, בקצהו של מנוף הסל לא נמצא וו או אנקול המשמש להרמת ציוד, אלא נמצא משטח עבודה, היינו – הסל, אשר משמש לעבודה של אדם או מספר אנשים בגבהים גבוהים.
כפועל יוצא ממבנה מנוף הסל, הוא בעיקר מתאים לענפי תעשייה המצריכים עבודה בגבהים, כמו עבודות חשמל, אינסטלציה, גיזום וגינון, תשתיות, ניקיון ועוד, במקומות גבוהים שלא ניתן להגיע אליהם בלעדיו. כמו כן, ניתן לשער כי מנופים אלו נמצאים בשימוש תכוף באופן יחסי, כיוון שמדובר בעבודה המתבצעות על בסיס קבוע.
סוג נוסף של מנופי סל הינו מנוף סל שבו מטען להעמסה ופריקה של ציוד. מנופים אלו משמשים לרוב לתעשיות ההובלות או עבודות בנייה קטנות יותר, שבהן ניתן להסתפק במשטח קטן לשם העמסה ופריקה של הציוד.

נקודות מרכזיות לתמחור מנוף סל:

השכרה או מכירה?

השאלה החשובה והראשונה בכל הנוגע לתמחור מנוף הסל הינה – תמחור בעבור מכירה או בעבור השכרה. מנופי סל לרוב נמכרים בחנויות שונות העוסקות בשירותי הבנייה והתחזוקה השונים, לרוב חברות גדולות מאוד העוסקות בייצור או בייבוא של מנופים כאלו. מנגד, השכרה של מנופי סל תתבצע מול חברות תעשייה שונות המחזיקות ברשותם מנופים רבים ומוכנות להשכירם לציבור.

כמובן שמלאכת התמחור הינה שונה בתכלית – מחיר מנוף סל לרכישה הינו גבוה הרבה יותר, והוא תלוי ביצרן המנוף, במפרט המנוף ובגובה אליו הוא יכול להגיע, ברכב עליו הוא מותקן, במשטח העבודה בקצהו ובמשקל שהוא מסוגל לשאת, ועוד. מחיר המנוף להשכרה תלוי כמובן בביקוש (כמו כל מוצר המיועד להשכרה), במשך הפעילות, תוואי השטח בו המנוף יפעל, בשאלה האם נדרש גם מפעיל מנוף מוסמך או שהשוכר יתפעל את המנוף בעצמו במידה וברשותו הרישיון המתאים לכך, וכד'.

יש לקחת בחשבון את כלל המאפיינים האלו, וכמובן לבצע סקירת שוק ובחינה של המתחרים באותו השוק בשביל להבין את טווח המחירים האופציונלי, ובהתאם לכך לקבוע את מחיר המנוף.

האם נדרש גם מפעיל מנוף?

אלמנט נוסף שחשוב לקחת בחשבון בעת התמחור הינו הצורך במפעיל מנוף. כמובן שהשכרת מנוף כולל שירותים של מפעיל מנוף הינה יקרה יותר. אמנם באופן טבעי נדמה לנו שרוב מקרי ההשכרה מצריכים גם מפעיל מנוף, אך ישנם גם מקרים אחרים. למשל, ייתכן מקרה של השכרת מנוף סל בידי אנשי מקצוע מתחום מסוים, אשר לאחד מהם יש רישיון מסוג ד' (בדרגה 1 או בדרגה 2) המתיר שימוש במנופי סל שונים. השימוש במפעיל מנוף מייקר את השכרת מנוף הסל משמעותית, וחשוב לקחת זאת בחשבון במלאכת התמחור.

 מרחב העבודה

כאמור, בקצהו של מנוף הסל מותקן משטח עבודה או משטח הרמה. משטח זה משמש או להעמסה ופריקה של ציוד או לשם עבודה של אדם או מספר אנשים בגובה. ככל שמשטח העבודה יהיה רחב וגדול יותר וכן יציב ובטיחותי יותר, ככה מחיר המנוף, בין אם לצורך מכירה ובין אם לצורך השכרה, יהיה גבוה יותר.

 גובה המנוף

מנוף סל להשכרה מחיר, ולמעשה, מנופים בכלל, מגיעים בגבהים שונים. לכל מנוף ישנו טווח מסוים שאליו הוא מסוגל להגיע. כך למשל, מנופים המשמשים לתעשיית הבנייה לעיתים נדרשים להגיע לגבהים של עשרות מטרים ואף למעלה ממאה מטרים. מנופי סל לרוב אינם נדרשים להגיע לגובה של מאה מטרים, אך יש מנופים קטנים יחסית שמגיעים לאזור של 15-20 מטרים, ויש מנופים גבוהים שמגיעים לאיזור של 35-40 מטרים. כמובן שתפעול המנוף ומורכבות השימוש בו הופכים קשים יותר ככל שהמנוף גבוה יותר, וגם האנרגיה, הדלק והחשמל שהמנוף צורך עולים ככל שהגובה גבוה יותר. לכן, חשוב לקחת זאת בחשבון – ככל שהמנוף גבוה יותר, כך מחירו יהיו גבוה יותר (הן לצורכי מכירה והן לצורכי השכרה).

 משך העבודה

אלמנט זה של תמחור המנוף נוגע בעיקר לתמחור המנוף בעת השכרה. השכרה של מנוף תתבצע בעיקר כשאין צורך קבוע ומתמשך לשימוש במנוף, אלא שימוש נקודתי לצרכים ספציפיים. לרוב, הצרכים האלו יהיו בני מספר ימים או שבועות בודדים, ולעיתים אף יהיה מדובר בשימוש חד יומי. ניתן לבנות את מחיר המנוף בהתאם לאופי הפעילות – ככל שמדובר בפעילות מתמשכת ניתן לבנות את המחיר עם שכר בסיס שאליו יתווספו תוספות בהתאם לשעות הפעילות והשימוש במנוף, ניתן לקבוע את המחיר בהתאם לסכום קבוע מראש לפי יום, ועוד תצורות רבות ושונות. כמובן שזה תלוי באופי העבודה, מיקום העבודה, שעות העבודה ועוד, אך מומלץ לבנות את תמחור המנוף בהתאם למאפיינים השונים ובצורה האידאלית שתתאים להשכרה עצמה.

 המשקל הנישא

אלמנט נוסף שיש לקחת בחשבון בעת תמחור מנוף הסל, אשר מתקשר ישירות למשטח העבודה, הינו המשקל שהמנוף מתוכנן להרים. בין אם מדובר בתמחור מנוף לצורכי מכירה ובין אם מדובר בתמחור מנוף עבור השכרה, המשקל שהמנוף מתוכנן להרים במהלך העבודה משפיע מאוד על המחיר. הסיבה לכך היא בראש ובראשונה סוג המנוף הנדרש – יש מנופים שמתאימים לרישיון מסוג ד' בדרגה 1 המיועדים להרמה של עד טון אחד, ומנופים המתאמים לרישיון מסוג ד' בדרגה 2 ללא כל הגבלת משקל. המשקל שיורם באמצעות המנוף משפיע על האנרגיה, הדלק והחשמל שהמנוף יצרוך וכן הוא משפיע על הבלאי שיגרם למנוף כתוצאה מהשימוש בו. ככל שהמשקל המתוכנן הינו גבוה יותר, כך מחיר המנוף יהיה גבוה יותר, ויש לקחת זאת בחשבון בעת תמחור השימוש במנוף.

לסיכום

יש גורמים רבים שיש לקחת בחשבון בעת מלאכת תמחור המנוף, בין אם מדובר בתמחור לצורכי מכירה או תמחור לצורכי השכרה. המאפיינים המנויים מעלה הינם מאפיינים בסיסיים שיש לקחת בחשבון בעת תמחור המנוף. כמובן שיש מאפיינים נוספים שיש לקחת בחשבון כמו האם מדובר בלקוח חוזר שניתן להעניק לו הנחה מסוימת בשביל שהוא ימשיך לחזור ולהשתמש בשירותי המנוף, וכד'.

לכל מוכר או משכיר מנופים השיקולים שלו, ולעיתים יתכנו שיקולים מיוחדים ויוצאי דופן בהתאם לאופי השימוש הנעשה במנוף. חשוב לקחת זאת בחשבון ולתכנן בתבונה את תמחור המנוף, בשביל להישאר גורמים תחרותיים בשוק המנופים.

להבדיל מנהגי מוניות שכפופים למחירון משרד התחבורה, לענף המנופים אין מחירון רשמי ולכן חשוב מאוד לקבל הצעת מחיר כתובה מחברה בעלת וותק ומוניטין רב שנים ולא מאיזה "חאפר".

יש לשים לב למספר דברים, לדוגמה: עלות זמן העבודה שנקבע מראש, האם המחיר כולל ו/או לפני מע"מ? האם יש תוספת תשלום על שעות נוספות או חלק מהן, האם המחיר כולל ביטוח, האם יש דמי ביטול ובאילו מקרים הם חלים ועוד. לייעוץ ללא עלות מוזמנים לדבר איתנו.

התשובה היא חד משמעית – לא, אלא אם סוכם אחרת בהצעת המחיר ובהזמנה שעליהם חתמתם. לפני שאתם מזמינים מנוף סל בואו להתייעץ איתנו.

זקוקים לעבודות מנוף?
מעוניינים לקבל פרטים על קורס עבודה בגובה?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
💬 רוצים להתייעץ?
Scan the code
דילוג לתוכן