עבודה בגובה

תוכן עניינים
התאונות הרבות שמתרחשות בענף בנייה, מתייחסות לא פעם לעבודות גובה. העבודות הללו מטבע הדברים מסוכנות יותר בשל העובדה שבנוסף לסיכון הרגיל הקיים בעבודה באתרים חיצוניים, הגובה שבו העבודה מבוצעת מוסיף לסיכון עוד יותר. כאן תקבלו סקירה מקיפה על המקרים שבהם תדרשו לעבודה בגובה, וכמובן כיצד לבצע אותה בצורה הבטוחה ביותר.

תוכן עניינים

כאשר מדברים על המונח 'עבודה בגובה', הכוונה היא למגוון רחב מאוד של עבודות שהמכנה המשותף לכולן הוא שהעבודה מתבצעת בגובה רב מעל פני הקרקע. עבודה בגובה מוגדרת עבודה כזו שהגובה בה מהווה סיכון בפני עצמו, עוד לפני שמתייחסים לסיכונים השונים שקיימים בענף הבנייה.
אם אתם זקוקים לעבודה כזו, או שאתם מבצעים עבודות בגובה, הבטיחות צריכה להיות בראש מעיניכם. לא משנה באיזה צד של המתרס אתם, על בטיחות בעבודה בגובה אסור להתפשר, גם אם זה אומר להוסיף עוד כסף או לדחות את ביצוע העבודה במספר ימים. טעות קטנה שלא הייתם שמים לב אליה בעבודה רגילה, יכולה להיות קטלנית כאשר מדברים על עבודה בגובה.

הגדרת עבודה בגובה

החוק במדינת ישראל מגדיר כל עבודה שמבוצעת מעל גובה של 2 מטרים כעבודה בגובה, לרבות עבודה שמתבצעת בחפירה שעומקה גבוה משני מטרים. בתור מי שמבצעים עבודה כזו, חשוב שתהיו מודעים לכל סעיפי החוק ולכל מה שהוא דורש מכם. בראש ובראשונה הקפדה על התקנות הללו מאפשרת לכם להיות רגועים שאתם עובדים בצורה בטוחה ונכונה.
שנית, אי הקפדה על תקנות הבטיחות השונות מובילה לא פעם לקנסות כבדים, ואף לעצירה מוחלטת של העבודה. ההקפדה על הבטיחות והתקנות היא לא רק עבור העובדים אלא גם כדי שהעבודה תתבצע בצורה טובה הרבה יותר. כאן תקבלו סקירה שתעזור לכם להבין כיצד לשמור על נהלי הבטיחות בצורה יעילה יותר. אך לפני כן נציג את המקרים הנפוצים יותר שמוגדרים עבודה בגובה.

מקרים שונים שבהם תדרשו לעובדים בגובה

 ניקוי חלונות
ניקוי חלונות הוא אחת העבודות הרווחות ביותר שבהן ניתן לראות עבודה בגובה. קצב הבנייה המהיר במדינת ישראל הוביל לכך שקיימים אזורים רבים שבהם יש לא מעט בניינים גבוהים מאוד, שהדרך היחידה לנקות את החלונות שבהם היא באמצעות גלישה מהגג של עובדי הניקיון וניקוי החלון מבחוץ. כמובן שהגובה הרב של הבניינים מגדיר עבודות כאלו כעבודה בגובה.
 גיזום עצים גבוהים
גיזום עצים לא תמיד יעלה לנו לראש כאשר אנחנו חושבים על עבודה בגובה, אולם עבודת גיזום שדורשת שהייה בגובה שמעל ל2 מטרים היא עבודה בגובה לכל דבר ועניין. כמובן שכאשר מדובר על גיזום עצים יש צד סיכון נוסף בשל המכשירים שבהם עושים שימוש, ולכן ההקפדה על תקנת הבטיחות בגיזום עצים מקבלת משנה תוקף.
 עבודות על גגות גבוהים
עבודות לתיקון גגות רווחות לא רק באתרי בנייה אלא גם במקומות שבהם הבתים כבר בנויים. לא משנה האם מדובר על עבודות איטום, טיפול בדודי שמש או במזגנים, עבודה על גג תמיד תהיה מוגדרת עבודה בגובה. כאשר מדובר על גגות רעפים לעיתים הסיכון גדול עוד יותר כיון שהשיפוע של הגג הוא גורם סיכון לא מבוטל ויש לתת על כך את הדעת.
התקנות בבניינים עם קומות גבוהות
בבניינים גבוהים, כמעט כל עבודת התקנה שנעשית בחלק החיצוני של הבניין תהיה מוגדרת עבודה בגובה. כבר בקומה הראשונה הגובה הוא כמובן מעל ל2 מטרים, מה שאומר שלא משנה באיזו קומה אתם גרים, העבודה בחלק החיצוני של הקומה שלכם היא עבודה בגובה לכל דבר ועניין.
הקמת במות
תחום נוסף שבו לא תמיד זוכרים שמדובר בעבודות גובה לכל דבר ועניין הוא הקמה של במות ותאורות למופעים, הצגות ופסטיבלים. במקומות הללו יש תלייה של תפאורות או גופי תאורה גדולים בגובה רב, מה שהופך את העבודות הללו להיות עבודות גובה לכל דבר ועניין.
עבודה על פיגומים
המקום האחרון שגם מוגדר עבודה בגובה הוא אולי החשוב ביותר והוא כל עבודה על פיגום מעל לגובה של 2 מטרים. גם אם הפיגום שבניתם הוא הפיגום הבטוח בעולם עם הקפדה מלאה על כל כללי הבטיחות, העבודה שלכם עליו מוגדרת כעבודה בגובה על כל המשתמע מכך.
בטיחות
אז אחרי שהבנתם מהם המקרים שבהם מדובר על עבודה בגובה, הגיע הזמן לדבר על מה שחשוב באמת וזו הבטיחות של העובדים בעבודות הללו. לא משנה על איזו עבודה מדובר, ברגע שמדברים על עבודות בגובה, צריך קודם כל להתמקד בבטיחות. חשוב לציין שכללי הבטיחות שחלים על אתרי עבודה בגובה אינם גורעים כהוא זה מכללי הבטיחות שמחייבים כל ביצוע של עבודה בכל אתר שהוא.
הכללים הללו נוסחו על ידי משרד הכלכלה, והוא זה שגם אחראי כמובן לאכוף אותם. כאמור, הפרה של הכללים הללו יכולה להוביל לקנס עבד, לרבות הפסקה של העבודה לזמן מסוים. כאן תקבלו מספר דגשים שיעזרו לכם לשמור על הבטיחות בצורה פשוטה, ולהיות בטוחים שהעובדים באתר שלכם מוגנים.

הקפדה בעת עבודה בגובה

 נהלים
הדבר הראשון והמובן מאליו הוא כמובן הכרה של הנהלים והקפדה עליהם. משרד הכלכלה מפרסם את התקנות הברורות לכל אתר וסוג עבודה, ואתם רק צריכים לאתר את החומר שרלוונטי לסוג העבודות שאותו אתם מבצעים. כמו בכל דבר, אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש, וכאשר מדובר על כללי בטיחות שנוגעים לעבודה בגובה, אתם אלו שצריכים להכיר את התקנות השונות.
כמובן שמלבד החובה שלכם להכיר את הכללים, העובדים כולם צריכים להיות בקיאים בהם בלי צל ספק. גם במקרה שבו אתם לא נמצאים, אסור שיהיה מצב שבו יש עובד שלא מודע לכללים בצורה מדויקת. ההקפדה על הסעיף הזה תאפשר לכם להיות רגועים שהאתר שלכם מתנהל כמו שצריך.
לא לפחד להחמיר קצת
אחרי שהבנתם את כל התקנות וראים שהעובדים שלכם בקיאים בהן וממשים אותן באופן מעשי, מומלץ ליצור גם תקנות פנימיות שעליהן אתם מקפידים. אם זיהיתם פרצה מסוימת שבה התקנות לא נוגעות, אולם היא רלוונטית לתחום העבודה הספציפי שבו אתם עוסקים, אל תתביישו להחמיר קצת. ההחמרה היא למעשה טווח ביטחון שאותו אתם לוקחים כדי להיות בטוחים שלא תיפגעו.
בדיוק כמו שהעובדים שלכם דורשים לקבל שכר מעל השכר המינימלי הקבוע בחוק, כך גם בהקשר של בטיחות, חשוב לזכור שמה שהחוק מציע הוא הרף התחתון ביותר ואתם צריכים להיות הרבה מעבר עליו. כשמדובר על בטיחות, אין דבר כזה יותר מידי.
עובדים בעלי הכשרה מתאימה
עבור עבודה בגובה נדרשת הכשרה מיוחדת של העובדים שבסופה הם מקבלים תעודה שמסמיכה אותם לביצוע של עבודות בגובה. ההכשרה הזו חשובה קודם כל עבור הבטיחות של העובדים שלכם, שידעו כיצד להתנהל בזירה שבה הם אמורים לעבוד. מעבר לזה, תקנות משרד הכלכלה אוסרות להעסיק עובד לא מוכשר עבור עבודה בגובה.
משקלים נכונים
אם אתם עושים שימוש במנופים ובציוד הרמה, חשוב להקפיד כמובן שהמנופים ירימו את המשקלים שנמצאים בתחום היכולת שלהם, כמו בתקנות הבטיחות, גם כאשר מדברים על מנופים מומלץ לקחת טווח ביטחון ולהתייחס אליו ברצינות בלי לעגל פינות. גם באופן חד פעמי לא מומלץ לחרוג מהמשקל התקין, כיון שהדבר עלול לגרום בסופו של דבר לזילות ביחס של העובדים לכללי הבטיחות.
ציוד ברמה הגבוהה ביותר
בתור ישראלים לא פעם אנחנו מחפשים כמובן איך לחסוך כסף, וזה לגיטימי בהחלט. אולם יש מקום אחד שבו אסור לכם להתפשר על איכות, וזה כאשר מדובר על חיי אדם, ובהקשר שבו אנחנו עוסקים על ציוד בטיחות. הקפידו על רתמות וקסדות ברמה הגבוהה ביותר, וכמובן וודאו שציוד הגובה שלכם מתוחזק בצורה ניאותה, כדי למנוע התרחשות של תקלות בלתי צפויות.
חשוב שציוד הבטיחות יהיה נוח כדי שגם העובדים שלכם לא ינסו להיפטר ממנו כמה שיותר. מידי פעם חשוב לבצע בקרת איכות על הציוד כדי לוודא את התקינות שלו. חשוב להבין שהציוד מגן עליכם והוא לא נועד רק בגלל שהתקנות מחייבות להשתמש בו.
למעט בשהייה בגובה
זה אולי נשמע קצת מוזר כאשר מדברים על עבודות בגובה למעט בשהייה בגובה, אולם חשוב להבין שלא מעט עבודות ניתן לבצע כאשר העובדים עדיין על קרקע. בין אם מדובר על הרכבות שונות, חיבור של חלקים וכיוצא בזה, נסו למעט בשהייה על מנופים, פיגומים או גופי הרמה שונים. השהייה במקומות הללו פחות בטוחה, וביצוע של עבודה עליהם הוא מסוכן עוד יותר.
ביצוע של העבודה על הקרקע גם מאפשר לכם להיות מרוכזים בעבודה בלבד ללא צורך לשים לב לעובדה שאתם בגובה רב, וגם מגביר הסיכוי שלכם למנוע תאונות בגובה.
מפקח מקצועי במקום העבודה
בעבודות גובה מסוימות, ישנה חובה לנוכחות של מפקח שיהיה ממונה על ביצוע העבודה בגובה בצורה בטיחותית. אם אתם נעזרים במפקח עבור האתר שלכם, בדקו שהמפקח מוסמך כמובן לבצע את העבודה, ובדקו היטב שהוא מבין את החשיבות של הנוכחות שלו עבורכם. המפקח הוא השליח שלכם באתר וחשוב שהוא יהיה כזה שאתם סומכים עליו בעיניים עצומות.
המפקח צריך להכיר את התחום הייחודי שלכם, וכאמור, אם יש לכם תקנות מיוחדות שנוגעות רק אליכם, חשוב לעבור עליהן יחד עם המפקח כדי שהוא יידע שגם את התקנות הללו הוא צריך לאכוף. מומלץ מידי פעם לבקש מהמפקח ביקורת כדי לדעת האם ישנן נקודות שבהן הוא יכול לעזור לכם לשפר את הרמה הבטיחותית שבה אתם עובדים, כדי לשמור על הבטיחות שלכם בצורה טובה יותר.
חידוד נהלים
הסעיף האחרון שבו נעסוק הוא אולי החשוב מכל ויש לו את היכולת למנוע את תאונת העבודה הבאה. בניגוד למה שרבים חושבים, תאונות עבודה לא בהכרח קורות לעובדים לא מנוסים, ואולי אפילו להפך. פעמים רבות דווקא עובדים שמכירים היטב את התקנות השונות ובעלי ניסיון רב, נוטים לא לתת דגש מיוחד על התקנות ומזניחים אותם במקומות שבהם הן גורמות לאי נוחות.
לאור זאת, חשוב מאוד שאתם בתור האחראים תבצעו מידי פעם ריענון של התקנות, ותוודאו שהעובדים שלכם לא מזניחים אותם גם במקומות הקשים. עם הזמן המשמעת בהקשר הבטיחותי עלולה להישחק, ולכם בתור אחראים אסור להרשות למצב הזה להתרחש.

לסיכום

עבודה בגובה היא למעשה תיאור של מספר רב של עבודות שהמכנה המשותף לכולן הוא העובדה שהן מתבצעות בגובה של מעל 2 מטרים. בעבודות כאלו ישנו סיכון נוסף מלבד הסיכון הקיים בכל העבודות של עולם הבנייה, ולכן יש להן תקנון בטיחות מיוחד. הקפדה על התקנון הזה בצורה מדוקדקת היא המפתח לכך ששלומם של העובדים שלכם יישמר.

זקוקים לעבודות מנוף?
מעוניינים לקבל פרטים על קורס עבודה בגובה?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
💬 רוצים להתייעץ?
Scan the code
דילוג לתוכן